Рейтинг@Mail.ru
Перейти к содержимому
_rar

VR шлемы. Новости виртуальной реальности

Рекомендованные сообщения

Блин обидно конечно очень. Мне дико понравилось... трек видно офигенно и машину чувствуешь офигенно.

Поделиться сообщением

@MMt Да привыкнешь, не боись 

Поделиться сообщением

3 минуты назад, caliskan сказал:

@MMt Да привыкнешь, не боись 

Да что-то я сомневаюсь (. 

Поделиться сообщением

во, тот самый гибридный hmd от Varjo

Varjo’s headset combines two displays per eye to create a high-PPD foveal region within a low-PPD outer region.

Main points:

Headset apparently supports both VR and AR.

This prototype still doesn’t support changing the position of the high-res region together with eye tracking. It’s just static in the centre of the screen.

They’re hoping to ship an enterprise product (not a general consumer product) by the end of the year, seemingly with just the static foveal area. During the interview, nobody even mentions the possibility of moving the foveal region, despite Varjo having talked about it in the past.

Looks like real-life resolution when looking straight ahead, with no SDE. >60 pixels per degree. Supports vision beyond 20:20. Apparently super impressive.

The transition between the two regions is “almost seamless” but still noticeable. Jeremy says it looked like it was on a slightly different plane from the rest of the screen. Varjo guy appears to say they’ll fix that in the production model.

Processing requirements aren’t far from those of current PC headsets.

Plugin available for Unity (etc?) supposedly makes support drag-and-drop.

Varjo commissioned an ultra-high-res photogrammetry project to show off the headset since textures/etc in most VR content aren’t high-res enough. Turns out antialiasing filters on SLR cameras are a big detriment for photogrammetry.

Prototype uses Lighthouse 2.0 tracking.

Norm explains at the end how an optical combiner works. Very interesting.

The company is made up of engineers who used to work at Nokia.

Поделиться сообщением

В 11.04.2018 в 2:01 PM, MMt сказал:

Да что-то я сомневаюсь (. 

Не паникуй, к этому точно привыкаешь. Я еще до того как начал в шлеме ездить, примерно за год до этого перешел на фов 45, вот меня тогда из за непривычной динамики укачивало поначалу, потом я еще фритрек купил, в нем тоже не по себе иногда бывало, со временем привык. В итоге к ВР уже был подготовлен и первая сессия у меня длилась минут 40-50, но после десятой-двадцатой минуты мне было нехорошо. Полностью от эффекта укачивания избавился только через неделю-две. Вообщем привыкаешь к этому, лишь бы желание и терпение было )

Поделиться сообщением

Всё индивидуально. Есть те, кто надели и поехали безо всяких укачиваний. Я в том числе. 

Были и те, кто в итоге продали шлем из-за укачиваний, которые и через 2 недели не прошли. 

Изменено пользователем VVZ

Поделиться сообщением

• Сейчас на странице   0 пользователей

Нет пользователей, просматривающих эту страницу.